Proč je masáž kojenců a batolat tak populární mezi rodiči

Proč je masáž kojenců a batolat tak populární mezi rodiči

Základní výhody masáže kojenců a batolat

Když jsem poprvé slyšel o masáži kojenců a batolat, musel jsem se ušklíbnout a pomyslel si, "Co příště, jóga pro andulky?" Ale pak jsem se dozvěděl víc a pochopil, proč se to stává tak populární. Myslím, že masáž je skvělá věc pro dospělé, tak proč by to nebylo skvělé i pro naše nejmenší? Masáž pomáhá uvolnit tělo, relaxuje mysl a dokonce může pomoci zlepšit kvalitu spánku. A kdo z nás rodičů by nechtěl, aby se jejich dítě spalo lépe? Myslím, že to je jedna z věcí, na které se všichni rodiče shodnou: "Ano, prosím, chci, aby moje dítě spalo déle a hluboko."

Techniky masáže pro malé děti

Rudolf, můj pes, miluje pohlazení a já si myslím, že přesně tak je to i s dětmi. Kdo by odolal těm malým ručičkám, když se natáhnou za dotykem? A nejen, že je to příjemné, ale je to i naprosto přirozené. Myslím, že masáž je základní instinkt, který máme všichni. Když nás něco bolí, instinktivně si to místo pohladíme, nebo když jsme unaveni, skončíme se masírováním našich templí. Proč by to tedy nebylo stejné u kojenců a batolat? Naštěstí existují speciální techniky masáže pro malé děti, které rodiče mohou naučit a praktikovat. Taková věc, jako například masáž proti kolice, může být doslova záchranou pro rodiče trpící nočními brekoty svého miminka.

Co říkají vědecké studie

A to není jen můj osobní názor. Existuje řada vědeckých studií, které potvrzují pozitivní účinky masáže na kojence a batolata. Například studie z roku 2010, publikovaná v Journal of Pediatric Psychology, zjistila, že masáže mohou pomoci snížit množství stresových hormonů u novorozenců. Jiná studie z roku 2016 zase ukázala, že děti, které byly pravidelně masírovány, měly lepší kvalitu spánku a méně pravděpodobnost výskytu kolik. A kdo by odmítl takové výhody pro své dítě?

Pravda o přínosech pro rodiče

A co si budeme povídat, masáž je skvělá i pro nás, rodiče. Nejenže nám pomáhá vytvořit silnější vazbu s naším dítětem, ale také nám dává pocit, že pro něj něco konkrétně děláme. Jak říkám, není to jen o tom, že masáž je příjemná. Je to o tom, že čas, který trávíme masírováním našeho dítěte, je čas, který opravdu trávíme společně, oči v oči, srdce k srdci. A to je něco, co nemá cenu.

Jak začít s masáží vašeho dítěte

A teď jste možná zvědaví, jak můžete začít masírovat své dítě. Přestože existuje mnoho různých technik masáže pro kojence a batolata, myslím, že nejlepší je začít jednoduše. Zkuste jemně masírovat malé ruce a nohy vašeho dítěte. Můžete také využít speciální oleje pro masáž kojenců, které jsou bezpečné pro jejich citlivou pokožku. Ale hlavně, dejte si na čas a užívejte si těchto chvil. Pozorujte, jak se vaše dítě uvolňuje a relaxuje pod vašimi doteky. Udělejte z massáže rituál, který budete oba milovat.

TIPY: Na co dát pozor při masáži kojenců a batolat

Teď už jen pár doporučení na závěr. Především, nikdy nemasírujte své dítě, pokud je nemocné nebo má horečku. Masáž by měla být vždy příjemná a uvolňující, takže pokud se váš potomek necítí dobře, je lepší na masáž počkat. Také doporučuji vždy začít masírovat malými kruhy a jemnými pohyby. Mějte na paměti, že kojenecká pokožka je velmi jemná a citlivá, takže si dávejte pozor, abyste své dítě nenamáhali. A nakonec, pokud si nejste jisti, jak provádět masáž, nebojte se požádat o radu odborníka. Existují kurzy a workshopy, kde se můžete naučit různé techniky masáže pro kojence a batolata. Věřte mi, stojí za to to vyzkoušet!