Jak masáž po porodu posiluje vztah matky a dítěte

Jak masáž po porodu posiluje vztah matky a dítěte

Přínosy masáží po porodu

Na začátek bych chtěla zdůraznit, jak je důležité porozumět hodnotě masáží po porodu. Tato terapie se může zdát luxusní a nepotřebná aktivita, ale je to daleko od pravdy. Masáže po porodu posilují vztah mezi matkou a dítětem na několika rovinách. Nejenže pomáhají při fyzické rekonvalescenci matky, ale také navozují silnější pouto mezi matkou a jejím malým zázrakem. I já sama, Veronika, jsem po narození své dcery Elisky využila těchto masáží a mohu potvrdit jejich velké přínosy.

Důležitost tělesného kontaktu

Hned po narození je tělesný kontakt mezi matkou a dítětem nesmírně důležitý. Uvědomíte si to, když při kojení cítíte, jak se vaše dítě třese štěstím. Při masáži je tento kontakt ještě intenzivnější. Dochází k osobnímu dotyku, který pomáhá utišit dítě a vytváří silné vazby. Masáže také pomáhají zklidnit nervový systém dítěte a podporovat jeho zdravý růst a vývoj.

Řešení postporodních problémů

Masáže po porodu mohou být také klíčem k řešení různých postporodních problémů. Mnoho žen se potýká s postporodní deprese, úzkostí a fyzickou bolestí. Masáž může těmto matkám pomoci zmírnit tělesné i duševní nepohodlí, které může během této doby nastat. Například mě vždy trápily bolesti zad a pomocí masáží jsem se cítila mnohem lépe.

Zlepšení spánku a oběhu

Co se týče zdraví matky a dítěte, masáže také přispívají k lepšímu spánku a cirkulaci krve a lymfy. Zvláště u novopečených maminek, které jsou obecně přepracované, může pravidelná masáž skvěle napomoci kvalitě a délce spánku. Lepší prokrvení pak pomáhá při regenerace těla a svůj přínos má i u dítěte. Můj malý zázrak ve spánku víceméně ani nevydal hlásku a já se mohla kvalitně vyspat.

Výběr vhodné techniky masáže

Při výběru techniky masáže bychom měli brát v úvahu jak aktuální stav matky, tak i dítěte. V mé praxi jsem se setkala s různými typy masáží, od relaxačních až po terapeutické. Můžete si vybrat techniku, která vám nejvíce vyhovuje a bude pro vás nejúčinnější. Ale nezapomeňte, že vše by mělo být prováděno pod dohledem kvalifikovaného terapeuta.

Dopady na psychické zdraví matky

Na závěr bych ráda zdůraznila dopady masáží na psychické zdraví matky. Ženy po porodu často trpí různými duševními problémy jako je například postporodní deprese. Masáže umí tyto negativní stavy zmírnit a mohou dokonce předcházet jejich vývoji. Matky se potřebují po celodenní péči o dítě odreagovat a relaxovat. Masáže jim poskytují příjemné útočiště, kde mohou na chvíli zapomenout na všechny starosti a stres.

Vidíte tedy, jak je důležité věnovat se masážím po porodu. I když to může být na první pohled náročné a některým může přijít jako luxus, měli bychom si uvědomovat jejich nepočitatelné přínosy. Jako matka, která prošla tímto obdobím, vám mohu říci, že masáže byly pro mě a mou malou Elisku skvělým řešením. Takže co říkáte, dáte jim šanci?