Co to je ploska?

Co to je ploska?

Co to je ploska?

Ahoj, jmenuji se Alena a miluji boty. Opravdu, opravdu, opravdu miluji boty. Můžu sedět a hledět na ně celý den. Ale co když se zamilujete do nádherného páru bot a zjistíte, že je nemůžete nosit, protože máte ploské nohy? Dnes se s vámi budu podělit o moje zkušenosti, poznatky a tipy ohledně ploché nohy, takže neváhejme a ponořme se do toho.

O čem mluvíme, když mluvíme o ploské noze?

Představte si nohu jako věž, která je ve středu podepřená pružným obloukem. Když je tento oblouk normální, noha se dokáže přizpůsobit nerovnostem povrchu a zmírnit tlak při chůzi a běhu. Když je tento oblouk nižší než by měl být, nazýváme to ploskou nohou.

Jak vím, že mám ploské nohy?

Jak poznat, že máte ploskou nohu? Stačí se podívat dolů. Pokud vidíte celou plochu chodidla (nebo většinu) v kontaktu s podlahou, máte pravděpodobně ploské nohy. Věřte mi, že když jsem přišla za svým manželem Tomášem s mokrými chodidly a otiskla je na podlahu, tak se z jeho tváře stala maska ​​úžasu. "Pamatuješ si dřívější časy, kdy jsme dělali tento test s naší dcerou Magdalenou?" - řekl.

Proč některé lidi trápí ploské nohy?

Je důležité poznamenat, že ploska sama o sobě není nemoc. Některým lidem plochý oblouk nečiní vůbec žádné potíže. Na druhé straně se u některých lidí mohou objevit bolesti nohou, kotníků nebo zad. Lidé s plochou nohou mohou také mít tendenci nohy více vytočit ven.

Léčba ploské nohy

Když poprvé zjistíte, že máte ploské nohy, může to být trochu šok. Ale nemusíte se bát. Existují různé způsoby, jak zmírnit nepříjemnosti způsobené plochou nohou. Mezi ně patří cvičení na posílení svalů nohy, nošení ortopedické obuvi nebo vložek a dokonce i chirurgické zákroky v extrémních případech.

Obuv pro ploské nohy

Takže jste zjistili, že máte ploské nohy a ptáte se, co dělat s tou krásnou sbírkou bot ve vašem šatníku? Nezoufejte! Můžete si pořídit speciální ortopedickou obuv nebo vložky, které vám pomůžou vyrovnat se s plochými nohami. Tyto vložky mají zvýšený vnitřní oblouk, který napodobuje přirozený tvar nohy. Dokonce i náš malý elf v domácnosti, Magdalena, si pro své domečkové papuče pořídila své vlastní vložky.

Cvičení pro ploské nohy

Existují určité cviky, které můžete dělat, abyste napomohli své nohy se lépe vyrovnat s nároky chůze a běhu. Měla bych říci, že cvičení není léčba ploché nohy, ale může pomoci zmírnit nepohodlí a možné komplikace. Tedy pokud vaše ploská noha způsobuje bolest, rozhodně bych doporučila posílit nohy a zlepšit jejich flexibilitu pomocí cvičení.

Může ploská noha zmizet?

Nakonec bych chtěla odpovědět na jednu často kladenou otázku: "Může ploská noha zmizet?" Jednoduchá odpověď je, že záleží na individuálních okolnostech. U některých lidí, zejména u dětí, se situace může zlepšit, jak rostou a jejich svaly se vyvíjejí. U dospělých lidí obecně ploskou nohu nevyléčíme, ale můžeme ji úspěšně léčit, aby nám nezpůsobovala potíže.