Co nejíst při artróze?

Co nejíst při artróze?

Odkrývání artrózy: Co to je a jak nám strava může pomoci?

Je skoro až neuvěřitelné, jak může naše strava ovlivňovat něco tak zdánlivě nesouvisejícího, jako je naše zdraví kloubů. Já osobně jsem to pochopila, až když artróza zaútočila na můj kolenní kloub. Bylo to jako by mě někdo pleskl klínovkou přímo do kolena. Úplně jsem na toho lékaře vycedila svůj šok, když mi to oznámil. Prý je nutná změna životního stylu. Jako změna životního stylu? Myslela jsem, že jsem do teď zdravě žila! Měla jsem na starosti dvě holčičky a ještě dvě zvířecí miminka – Kvida a Radovana. Taky jsem si připadala jako superhrdinka, která všechno zvládá. Ale v ten moment jsem to pocítila jako klopýtání v mém superhrdinském životě.

Strava jako klíč ke zlepšení zdraví kloubů

První krokem k zlepšení je porozumět tomu, co je artróza a jak funguje. Artróza je degenerativní choroba kloubů, která postihuje miliony lidí každý rok. Většinou se vyskytuje u starších lidí, ale může postihnout i mladé, zvláště pokud jsou aktivní v nějakém sportu, který zatěžuje klouby. Ale proč by na to měla mít vliv strava? Protože má úžasnou moc. Moc vyvolávat zánětlivé procesy v těle nebo je naopak utišovat. A právě záněty jsou jedním z faktorů, které přispívají k vývoji artrózy. Tím jak konzumujeme určité potraviny, můžeme těmto zánětům buď napomáhat, nebo je utišovat.

Potraviny zvyšující záněty, kterých bychom se měli vyvarovat

Možná jste slyšeli o tom, že některé potraviny jsou - jak se říká - prozánětlivé. To znamená, že mohou podpořit zánětlivé procesy v těle. Obecně platí, že bychom se měli vyhýbat předzpracovaným potravinám, tedy těm, které jsou plné konzervantů, přidaných cukrů, špatných tuků a dalších nezdravých ingrediencí. Konkrétně jde třeba o hotová jídla, sladké nápoje, chipsy, cukrovinky, ale také o některé druhy masa, jako je vepřové nebo hovězí, pokud jsou zvířata krmena nesprávnou stravou. Tyto potraviny nám sice mohou chutnat, ale našim kloubům rozhodně ne.

Potraviny bohaté na omega-6 mastné kyseliny

Jednou z nich je například rostlinná oleje bohaté na omega-6 mastné kyseliny. Ty samy o sobě nejsou špatné, naopak, patří mezi důležité živiny pro naše tělo. Ale pokud je konzumujeme v nadměrném množství a v nesprávné rovnováze s omega-3 mastnými kyselinami, mohou stimulovat zánětlivé procesy v těle. A tipuji, že při pohledu na složení některých vašich oblíbených potravin najdete rostlinný olej docela na vrchu seznamu.

Nejen omezení, ale i zvýšení konzumace některých potravin

Ale nebojte, já nejsem zastánce stravování, které vám pouze odepisuje jídla, která máte rádi. Věřím, že zdravá strava je o rovnováze. Proto, zatímco se vyhýbáme prozánětlivým potravinám, můžeme zvýšit konzumaci těch, které mají protizánětlivý účinek. Mezi ně patří například tučné mořské ryby, ořechy, oleje z oliv nebo lněných semen, bobule, zelené listové zeleniny a další.

Alkohol a káva? Jen s mírou

Co se týče alkoholu a kávy, obě tyto látky jsou zdrojem sporů. Někteří tvrdí, že přispívají k rozvoji artrózy, jiní naopak tvrdí, že jejich mírná konzumace může mít protizánětlivý účinek. Jak to tedy je? Z mých zkušeností a studií na tohle téma jsem dospěla k závěru, že klíčem je míra. Občasná sklenička vína jo, ale každodenní pití alkoholu rozhodně ne. Stejně tak káva. Jedna až dvě šálky denně by měly být v pořádku, ale přehnaná konzumace kofeinu může vést ke zhoršení zdraví kloubů.

Závěr: Naše strava odráží naše zdraví

Myslím, že jsme toho spolu už mnoho prošly. Ale jeden bod mi na srdci ještě zůstává. Chci vám připomenout, že omezením některých potravin neztrácíte, ale naopak získáváte. Získáváte lepší zdraví, více energie a možná i bezbolestné klouby. Proto si vážte toho, co do sebe dáváte. A pamatujte, že vaše zdraví je to nejcennější, co máte.