Relaxační masáže pro zlepšení vaší pohody v rámci wellness programů

Relaxační masáže pro zlepšení vaší pohody v rámci wellness programů

Základy relaxační masáže

Asi si to dokážete představit. Náročný týden za vámi, stres z práce se kupí jak hromádky nepořádku po mém roztomilém kocourkovi Mínovi a vy jen toužíte po chvíli klidu a pohody. Pak vám do myslí vjede myšlenka, a co takhle relaxační masáž? Pro mnohé z nás je představa relaxační masáže synonymem pro útěk před realitou a zasloužený odpočinek. Relaxační masáž je ale mnohem více než jen pár hladících doteků po našem unaveném těle. Jedná se o promyšlený systém pohybů a technik, který pomáhá uvolnit svaly, stimulovat krevní oběh a napomáhat psychické pohodě.

Nejdříve je potřeba si uvědomit, že kvalitní relaxační masáž má svá pravidla a principy. Měla jsem to štěstí, že jsem se o tomto tématu mohla něco málo dozvědět přímo od zkušené masérky, která mi pomohla lépe pochopit, oč tu běží. Začíná to již výběrem prostředí, které by mělo být klidné a uvolňující. Jakmile překročíte práh masážního salónu, měli byste ucítit jemnou vůni esenciálních olejů, klidnou relaxační hudbu a pocit bezpečí a komfortu. Ale víte, co je na tom všem nejlepší? Že si můžete dopřát stejné pocity i doma! Postačí mít k dispozici dostatečně pohodlné místo, kvalitní olej a osvojit si několik základních technik.

Já sama tratila s účinkem relaxační masáže svůj první kontakt ve wellness retriátu v Jižních Čechách, kam jsem jela v rámci dárku od přátel. Byl to zážitek, na který budu vzpomínat ještě dlouho. Měla jsem neuvěřitelně příjemnou masérku, která každým svým tahem dokázala rozplétat moje svalová pnutí. Od té doby je pro mě relaxační masáž must-have součástí mého wellness programu. A to ani nemluvím o tom, jak skvěle to působí na kvalitu spánku!

Druhy relaxačních masáží

Tohle je téma, u kterého jsem zjistila, že mnozí z nás mají poněkud zmatené informace. Existuje totiž celá řada různých druhů relaxačních masáží, z nichž každá může mít odlišný přístup a účinky. Nejznámější je asi švédská masáž, kterou lze považovat za jakési univerzální plátno relaxačních masáží. Zahrnuje hlazení, tření, hnětení a mírné tlakové body.

Co se stalo jednou při mé návštěvě masážního salónu, nemůžu nezmínit. Přišla jsem tam po opravdu brutálním dni, kdy všechno šlo špatně - od toho momentu, kdy mi Mína přeházel květináč s orchidejí, až po to, kdy jsem zapomněla zaplatit fakturu za elektřinu. Byla jsem naprosto na konci s dechem. A pak přišla na řadu masáž, kdy jsem cítila, jak každým tahem masérky mizí moje starosti a nahrazují je pocitem, že občas by člověk měl opravdu jen tak ležet a nic nedělat.

Na druhé straně spektra najdeme thajskou masáž, která je známá svým zaměřením na akupresurní body a aktivní protažení těla. Dále tu máme reflexní masáž chodidel, aromaterapeutickou masáž se zaměřením na použití esenciálních olejů, horkokamennou masáž nebo dokonce čokoládovou masáž – a ano, je to skutečně tak dobré, jak to zní! Každý druh masáže může nabídnout něco trochu jiného, ale společným jmenovatelem je účinek relaxace a pocit uvolnění.

Přínosy relaxační masáže

Nyní, když už víte, že možností, jak relaxovat masážemi, je spousta, pojďme se podívat na to, co všechno nám relaxační masáž může přinést. Kromě toho, že je to naprosto boží pocit ležet a nechat se hýčkat, existují reálné zdravotní a psychologické přínosy, které vám mohou změnit život k lepšímu.

Relaxační masáže mohou pomoci snížit hladinu stresu, což je v dnešní uspěchané době zlato. Dochází ke snižování produkce hormonu stresu kortizolu a zvýšení hladiny serotoninu a dopaminu, což jsou chemikálie ve vašem těle zodpovědné za pocit štěstí a spokojenosti. Z těchto důvodů mnoho lidí využívá masáže jako prevenci nebo součást léčby deprese a úzkostí. A nemluvě o tom, že po dobře odvedené masáži mívám někdy pocit, že bych mohla svět převrátit vzhůru nohama!

Kromě toho masáž stimuluje krevní oběh, čímž umožňuje lepší transport živin a kyslíku do vašich tělesných buněk. Je to trochu jako když dáte vašemu tělu vnitřní sprchu – všechno se pročistí a začne znovu krásně fungovat. Za zmínku stojí i to, že relaxační masáž pomáhá při bolestech hlavy, trávení, stejně jako při bolestech zad a krční páteře. A to jsem teprve na začátku seznamu! Takže příště, když se vám bude zdát, že zaplácáte za něco, co je 'jenom luxus', vězte, že si ve skutečnosti dopřáváte dávku zdraví.

Jak si užít relaxační masáž naplno

Každý máme svůj vlastní způsob, jak si užíváme odpočinek, ale pokud jde o relaxační masáž, existuje pár triků, jak si ten zážitek ještě více vylepšit. Osobně mám ráda, když si mohu před masáží vychutnat teplý, uvolňující koupel. Nejen, že to pomáhá mým svalům připravit se na nadcházející hýčkání, ale také mi to dává chvíli, kdy mohu zavřít oči a opustit současný svět.

Důležitý je také výběr maséra. Mějte na paměti, že ne všichni maséři jsou stejní, a najít toho, který vám bude vyhovovat, může trvat chvíli. Já sama jsem změnila několik masérek, než jsem narazila na tu pravou. Když už zmiňuji svoje zkušenosti, nelze opomenout jednu vtipnou situaci, kdy jsem si nechala udělat masáž od nové masérky a v půlce se mi zdálo, že mi místo uvolnění zad naopak mačká žebra. Pochopitelně to byl jen moment překvapení a ve výsledku byla masáž skvělá, ale připomeňte si to pokaždé, když máte pocit, že vaše masážní zážitky nejsou ideální.

Důležité je také umět se během masáže uvolnit a nemyslet na věci, které vás trápí. Já mám občas problém tohle respektovat, protože mi myšlenky létají jak Mína, když se rozběhne za pohyblivým stínem. Pokud ale dokážete vypnout a opravdu se soustředit na přítomný okamžik, užijete si masáž daleko víc. A nezapomeňte přijímat i atmosféru – vhodně zvolená hudba, světlo a teplota hrají v celkovém dojmu velkou roli.

Příprava na relaxační masáž

Když se rozhodnete pro návštěvu masážního salonu, je dobré myslet na to, že vaše příprava může ovlivnit celkový zážitek. Prvním krokem je vybrat si ten správný termín, kdy víte, že nebudete pod tlakem času nebo stresu. Vždy ujistěte salon o svých případných alergiích nebo zdravotních omezeních, ať se vyhnete jakýmkoli nepříjemnostem během masáže.

Nedávno jsem slyšela od kamarádky, že přišla na relaxační masáž po skleničce vína, aby byla 'lepší relaxace'. Tady ale upozorňuji – alkohol a masáže dohromady nepatří! Nejenže alkohol může zesílit vaši reakci na masáž, ale v kombinaci s oleji a horkem může vyvolat i nežádoucí účinky, jako jsou nevolnost nebo závratě. Plus, představa, že bych poté měla iřídit domů na kole, když mi povolí nohy? Díky, ale raději si dopřeji masáž bez předchozího popíjení.

Vhodné oblečení je také důležité. Přiznám se, že občas trávím čas v salonech tak dlouho, že se musím přinutit obléct si něco jiného než pyžamo. Mějte na paměti, že někdy musíte být schopni rychle se převléknout, a pohodlné volné oblečení se osvědčilo nejlépe. A pokud máte dlouhé vlasy, připravte si gumičku nebo sponu, aby vám vlasy nepřekážely a masér je nemusel zbytečně odhánět, když se snaží dostat k vaší šíji.

Co dělat po relaxační masáži

Po masáži je důležité nevstávat příliš rychle. Věřte mi, když vám řeknu, že jsem se jednou po masáži s takovým odhodláním zvedla, že mi z toho hned bylo špatně a zamotala se mi hlava. Lépe je pomalu se posadit a nechat tělo 'přijít si na chuť'. Dopřejte si poté dostatek vody. Masáž může uvolnit toxiny nahromaděné ve vašich svalových tkáních a voda vám pomůže je vyloučit z těla.

A co potom? Někteří lidé cítí po masáži velký hlad, proto si občas