Masáž Shiatsu: jak může pomoci při bolestech krku?

Masáž Shiatsu: jak může pomoci při bolestech krku?

O co jde ve Šiatsu masáži?

Vítejte v fascinujícím světě Šiatsu! Ale co to vlastně Šiatsu je? V překladu z japonštiny znamená "tlak prstů" a je to japonská metoda léčby, která pracuje s tělesnými a energetickými kanály lidské bytosti. V Japonsku je to běžná léčebná metoda, kterou považují za rovnocennou západní medicíně.

Vzala jsem svůj báječný syna, Matěje, na jednu z těchto sezení, když poprvé začal trpět bolestí krku. Bartoniček byl skeptický, ale jakmile začala masáž, byl jsem překvapen klidem a uklidněním, které vnímal. Koneckonců, kdo by nechtěl ležet a relaxovat v průběhu několika minut?

Hluboké kořeny Šiatsu terapie

Jdeme daleko do historie, kdy jsou první zmínky o této technice datovány přibližně 530 před Kristem. Šiatsu terapie je velmi uznávaným stylem v Japonsku a rovněž hojně využívaným na celém světě. Zajímavé je, že v některých evropských zemích je tato terapie odebírána z pojištění!

Podobně jako akupunktura a akupresura, šiatsu se zaměřuje na energetické linie těla, známé jako meridiány. Naše těla jsou prý průchodníky pro energetický tok zvaný Qi (nebo Ki). Pokud je tento tok blokován, mohou vzniknout zdravotní potíže, včetně bolestí krku. A zde se stává Šiatsu tak užitečným.

Jak pomocí Šiatsu můžeme léčit bolesti krku

Šiatsu je bezpečná a nenásilná terapie, zaměřená na obnovu rovnováhy v těle a mysli. Je efektivní při zmírnění stresu, napětí a bolesti, včetně bolesti krku. Bohužel, bolest krku je dnes šíleně běžná. Kdo z nás nezná ten pocit, když se probudíme a máme pocit, že nám někdo uvázal šátek kolem krku, ať jsme chtěli, nebo ne?

Šiatsu terapeut používá tlak prstů a dlaní, aby stimuloval energetické cesty v těle. Ošetření může být zaměřeno na specifické body na těle, které jsou spojeny s určitými orgány a tělesnými systémy. Například, bod GB20, nacházející se v základně lebky, je spojen s krční páteří a může být velmi účinný při zmírňování bolesti krku.

Využití Šiatsu v každodenním životě

Máte své dny naplněné prací, rodinou, povinnostmi a neustálým shonem? Ano, já taky. A Šiatsu je jedním z těch darů, které nám pomáhají přežít. Je to jako malé východní kouzlo uprostřed našeho západního chaosu.

Jednu dobu, když Matěj byl v škole, jsem měla pocit, že mi tento typ masáže doslova zachránil život. Pocit uvolnění a klidu po sezení byl neuvěřitelný. A to nejlepší na tom bylo, že jsem svou bolest krku mohla zmírnit přirozenou cestou, bez nutnosti brát léky.

Šiatsu jako součást rodinné rutiny

S časem jsem se naučila některé techniky Šiatsu a snažím se je uplatnit v našem každodenním životě. Je úžasné, že i několik minut denně může člověku vyrovnat energii a zlepšit náladu. Moje zkušenost je, že této metody si nejvíc oblíbily děti. Kdo by si nechtěl před spaním užít matčinu lásku a péči v podobě masáže?

Řeknu vám malé tajemství. Když je Matěj špatně naladěný, občas použiju na něm jednoduchou techniku Šiatsu. Najdu bod mezi palcem a ukazováčkem na jeho ruce a nechám na něm tlak. Trvá to jen několik minut a už je v lepším rozpoložení.

Najděte si svého Šiatsuského terapeuta

Pokud jste po přečtení tohoto textu rozhodnuti zkusit Šiatsu, gratuluji! Myslím, že jste udělali skvělé rozhodnutí pro své zdraví a pohodu. Ale jak najít dobrého terapeuta?

Je důležité vybrat si terapeuta, který je certifikovaný a má zkušenosti. Mějte na paměti, že dobrý terapeut by měl být schopný vás vést, naslouchat vašim potřebám a respektovat vaše hranice. A samozřejmě, nezapomeňte vzít v úvahu i své vlastní pocity a intuici.

Neváhejte začít svou cestu s Šiatsu. Věřím, že vaše tělo vám poděkuje. A pokud jste jako já, možná se i vy budete cítit lépe, když se budete moci podívat na svůj život s klidem a harmonií, kterou vám Šiatsu může poskytnout.

Závěr

Šiatsu je díky své filozofii, historii a efektivnostě skutečně fascinující. Je to dar, který jsme dostali od východu. Dar, který nám umožňuje léčit sebe sama, pomáhat svým blízkým a naučit se lépe vnímat své tělo a energie, které nás obklopují.

A teď, když mi došly slova, mě napadá jedno: "Pojďme na to, vezměme si chvíli pro sebe, a pojďme na tu masáž!"