Jak dlouho trvá porod u prvorodičky?

Jak dlouho trvá porod u prvorodičky?

Představení Porodního Procesu

Takže se na to ptáte, jak dlouhý je ten samotný porodní proces? Chytili jste se za hlavu z čísel v blogu vaší oblíbené online matky a donutili jste se raději na to nemyslet? Nezoufejte, jsem tu, abych to trochu objasnil. Délka porodu se může výrazně lišit, zvláště u prvorodiček.

Při práci na tomto článku jsem procvičoval své detektivní schopnosti a propátral všechny koutečky internetu a lékařské knihy, abych přišel na to, co je skutečnost. A mohu vám říci, nebylo to lehké. Ale byl to zajímavý výzkum a teď se s vámi podělím o svoje zjištění.

Součásti Porodního Procesu

Porodní proces není jen o těch několika hodinách strávených na porodním sále (anebo v domácí vaně, pokud jste si vybraly cestu domácího porodu). Ve skutečnosti je porod rozdělen do několika fází. Každá má své jedinečné charakteristiky a - bohužel pro nás, kteří neradi číslujeme - každá může trvat různě dlouho.

Fáze porodu zahrnují fázi zkracování a mazání děložního hrdla, otevírání děložního hrdla, tlačení a vypuzení placenty. Ve skutečnosti je to jakoby tři po sobě jdoucí maratony namísto jednoho souvislého sprintu. A to máte štěstí, že jste tady se mnou, abych pro vás tohle všechno srozumitelně přeložil.

Délka První Fáze Porodu

Stručně řečeno, první fáze porodu může trvat dlouho. Opravdu dlouho. Podle některých pramenů může trvat až 20 hodin u prvorodiček. Ano, čtete dobře. To je skoro celý den strávený v kontrakcích a s rostoucím otevíráním děložního hrdla. Ale připomínám, je to naprosto normální a všechno se to děje pro dobrý důvod.

Přestávky mezi kontrakcemi mohou být až několik minut dlouhé, takže ačkoli to může být vyčerpávající, měli byste mít dostatek času na odpočinek mezi jednotlivými "vlnami". Ale vážně, tyto časy budou pravděpodobně mezi nejnáročnějšími v našem životě - a to pocházím z Brna, kde je autentické jídlo skutečným bojem!

Délka Druhé Fáze Porodu

To může být skutečně rychlé, nebo to může trvat několik hodin. Je to ta část, na kterou asi nejvíce myslete, když si představujete porod. Tato fáze začíná, když je děložní hrdlo zcela otevřeno (dilatováno) a končí narozením dítěte.

A tady je zajímavý fakt: ačkoli bylo mnoho příběhů o tom, jak bylo třeba tlačit hodiny a hodiny, některé studie ukazují, že 57% žen tlačilo méně než hodinu a 6% tlačilo 2 hodiny nebo déle. Takže možnosti jsou opravdu široké. Ale kdo ví, třeba budete mít štěstí a stanete se částí té šťastné skupiny, která za to nemusí tlačit celé hodiny!

Délka Třetí Fáze Porodu

V této fázi již máte své malé zázraky v náručí a možná si ani neuvědomíte, že něco ještě zbývá dělat. Ale vaše tělo je moudré a pokračuje v porodu placenty, což běžně trvá mezi 5 až 30 minutami po porodu dítěte.

Zkrátka a dobře, připravte se na dlouhou cestu. Ale pamatujte, že vaše tělo je úžasně navržené a dokáže se s tím vším vypořádat. A nejlepší na tom všem je, že na konci této cesty bude stát něco opravdu úžasného - vaše novorozené dítě. A když se na to podíváte z této perspektivy, stojí to za to, ne-li?