Jak zmírnit bolest menisku: Tipů a terapií pro úlevu

Jak zmírnit bolest menisku: Tipů a terapií pro úlevu

Úvod do problematiky bolesti menisku

Ach jo, meniskus. Ten kousek chrupavky ve vašem kolenu, který vám může pěkně zatopit, když si s ním neporadíte správně. Víte, většina z nás se o něj začne zajímat až ve chvíli, kdy už nás koleno bolí tak, že si na boty sotva dosáhneme. A než se podíváme, máme za sebou pár vyšetření, doktor nám kreslí všechny možné grafy a diagramy, a my si připadáme jak na matfyzu. Jenže většina z nás matematiky nikdy moc nemusela, co? Radši pivo s kamarády, to jo. No, ale pokud tě, kamaráde, k této bolesti zavedla zvědavost, nebo si snad sám zrovna hledáš rady, jak na to, tak jsi na správném místě! Zvládl jsem totiž vyzkoušet na vlastní kůži nejeden babský recept i lékařskou radu. Tak hurá do toho!

Co přesně je meniskus a proč bolí?

Než skočíme do té bažiny tipů a triků, pojďme si říct, co ten meniskus vlastně je. Možná si říkáte: "Hele, já se o sportuji tolik, abych potřeboval znát takové detaily." Pravda ale je, že meniskus není pouze doménou sportovců, ale i těch, kdo máji rádi nedělní procházky nebo si rádi zašlapou na zahrádce. Meniskus máme dvě, co jiného než chrupavky, tvarované jako půlměsíce, které sedí mezi kostmi ve vašem kolenním kloubu a pomáhají tlumit nárazy a stabilizovat kloub. A ta bolest? No, pokud si tuto chrupavku poraníme, ať už přílišnou zátěží, nešikovným pohybem, nebo prostě jen stářím, může to být jako když nám někdo střílí ostré šipky přímo do kolena. Představte si klidně, že chodíte po skalnatém terénu v plátěných botkách. Nepříjemné, viďte? No a proč ta bolest přichází a jak s ní bojovat, se právě chystáme prozkoumat.

Různé typy bolesti menisku a jejich příčiny

Jak už to tak bývá, ne všechny bolesti jsou si rovny. U menisku je to stejné. Někdy vás to štípne jen zlehka, jakoby vás Jeníček za nohu štípl, abyste přestali chrápat. Jiné ráno se vám zdá, že vám koleno dala pořádnou facku čarodějnice z blízké vesnice. Proč ta rozdílnost? Předně, existuje celá řada příčin a typů příhod, které k bolestem menisku vedou. Nadměrné zatěžování kolen ve sportu, oslabená stehenní svalstva, nesprávná chůze, degenerativní změny spojené s věkem, nebo nešťastný pád mohou být důvodem bolesti. Samo sebou, návštěvu doktora vám žádný blog náhradit nemůže, ale alespoň víte, co vás čeká, když vám vaše kolena začnou hrát svoji vlastní symfonii bolesti.

Jak rozpoznat, že je bolest způsobena právě meniskem?

Teď když máme jasno, že meniskus není úplně něco, co si můžeme jednoduše odskočit koupit v obchodě, pokud nám ten starý nefunguje, pojďme se podívat, jak vůbec víme, že je to on, kdo způsobuje naše trápení. Poranění menisku se může projevit různě, ale povětšinou sem patří bolest při ohýbání nebo naopak napínání kolena, pocit "zaseknutí" nebo "blokování" ve střelnici, což je to vaše koleno, a otok či nestabilita. V nepříjemných chvílích se může stát, že máte pocit, jakoby vám v kolenu něco plavalo – což, věřte mi, není ani trochu příjemný pocit. Častokrát se bolest objevuje, nebo se zhoršuje, právě při chůzi po nerovném terénu, nebo když stoupáte po schodech. Teď to neberte tak, že byste měli hned začít panikařit pokaždé, když ucítíte trochu bolesti – ta může být vyvolána celou řadou důvodů – ale když se takové příznaky objeví, možná je dobrý čas vyrazit na tu kontrolu.

Moje cesta: Od bolavého kolena k funkčnímu menisku

Jak jsem sliboval, tady máte mou vlastní historku z fronty nadšených amatérských fotbalistů a bolestivých zkušeností. Jednoho dne, při zápasu s místními kluky jsem si chtěl plným nasazením vystřelit na gól, ale míček zůstal, kde byl, a já skončil s pocitem, jako bych si mezi stehno a lýtko narval porci kaštanů. S bolestí a otokem, který by se dal srovnat s velikostí mé večeře (a já rád večeřím bohatě), jsem hbitě zamířil k místnímu ortopedovi. Diagnóza? No, přetržený meniskus, jak jinak. Rehabilitace, klid, lehké cvičení, které zpočátku připomínalo pokusy robota na první kroky, a ledování, jako bych byl plechovka piva na letní grilovačce. A přes všechny ty nepříjemnosti se mi podařilo koleno dostat zpět do pohody. Tak votom teda bylo, ale nebojte se, že bych tu pláč přes palbu – to jsme neprovedli, kdepak! Koleno sice občas zamručí, ale já už vím, jak si s ním mám povídat.

Léčba bolesti menisku: Konzervativní metody

Když přijde na léčbu toho nezbedníka, mají pracku v tom lékaři i fyzioterapeuti. Konzervativní léčba nejdřív vyzkouší co možná nejméně invazivní metody. A co že se pod tím skrývá? Tak třeba klid. No, asi si říkáte, že klidně byste si poleželi, ale já vím, vím, na klid nepřistoupíme jen tak. Když mi byli klid doporučen, bylo to jako bych dostal trest poslat hokejku do kouta! Ale klid znamená, že máte dát kolenu prostor k zotavení bez dalšího zatěžování. Samozřejmě, jak jsem se zmínil, led se může zdát jako kamarád jen na první pohled, ale v některých případech může být opravdu velkým pomocníkem. Komprese a elevace jsou další dvě slova, které se mi vryly do paměti. Předsunutí kolena na polštář a bandáže, které mají za úkol zamezit koleno, jsou jak nové boty – chvíli trvá, než si na ně zvyknete. A rozhodně nesmím opomenout fyzioterapii a cvičení na posílení okolního svalstva – ale o tom více později.

Domácí léčba a alternativní metody

Teď, když mě ty konzervativní metody vyléčily, je třeba si říct, že ne všichni mohou, nebo chtějí, jít touto cestou. A pro ty z vás, co patříte do této skupiny, tu mám pár rad na domácí péči. Různé masti a gelíky, které mají chladivý nebo hřejivý efekt, vás mohou příjemně překvapit. Vyzkoušet můžete také babiččiny recepty – obklady s kaštanovou tinkturou, bylinkové zábaly nebo třeba kompresi z čerstvého zelí. Zní to možná trochu jako recept na nedělní oběd, ale efekt může být příjemně léčivý. A když už jsme u toho jídla, připomenu, že dieta bohatá na vitamíny a minerály, zejména vitamin C a zinek, může podpořit hojení. Piškorky a čokoláda nejspíš koleno nevyléčí, ale pokud do jídelníčku zařadíte ryby, ořechy a dostatek zeleniny, možná si rychleji zazpíváte.

Fyzioterapie a cvičení pro podporu menisku

S čím já osobně mám nejlepší zkušenosti, je fyzioterapie a cvičení. Ani jedno tě nedostane na Olympiádu, ale mohou tě dostat na nohy, což někdy stačí. Je zajímavé, jak mi někteří lidé říkali, ať si dám na koleno pokoj, ale právě ta správná aktivita může být tím pravým lékem. Vy musíte své koleno pochopit, ne být jeho nepřítelem. Zpočátku jsem cvičil opatrně, jako kdybych se balil na první rande – plachě a s tichým nadšením. Postupně jsem se ale dostal do fáze, kdy mi cviky připadaly jako starý kamarádi. Cvičení pro posílení quadricepsů – čtyřhlavého svalu stehenního, zlepšení rozsahu pohybu a stabilizace kolena jsou jako dobrý rockový koncert. Nejdřív si to tam příjemně schovejte, ale jakmile už tu písničku znáte, dáváte celému publiku vědět, že jste na to připraveni.

Kdy přemýšlet o operaci menisku

A když už mluvíme o koncertech, tak operace je jak ten velký finále, kam někdy prostě dojít musíte. Pokud jste se konzervativní léčby a domácích metod vyléčit přesytily, nebo vás koleno zradilo natolik, že už ani nechce poslouchat, může být chirurgický zákrok tím pravým řešením. Rozhodovat se pro operaci není nikdy jednoduché, a věřte mi, vaše koleno se vám možná nebude chtít pod rouškou ustřihnout. Ale někdy je to prostě nutné. To samozřejmě neznamená, že byste měli prosit doktora o skalpel při prvním bodnutí. Mě jeden moudrý doktor řekl, že to chce chladnou hlavu a teplé koleno – promyslet si to a nepodlehnout panice. Než se