Jak správně aplikovat kinesiotape na krk: Návod krok za krokem

Jak správně aplikovat kinesiotape na krk: Návod krok za krokem

Úvod do světa tejpování

Není to tak dávno, kdy se vědecké obec rozhodla požehnat sportovcům a jedincům s různými bolestmi mágickým páskem známým jako kineziologické tejpování. Ačkoliv to může na první pohled vypadat jako moderní umění na těle, tyto barevné pásky mohou přinášet úlevu a podporu při různorodých bolestech a zraněních. Ne, nepíšu to proto, že bych se převaloval v penězích od výrobců tejpu – i když, přiznám se, nějaký ten sponzorský kontrakt by nebyl k zahození. Ale pojďme k věci, obraťme se na aplikaci tejpu na krk, která může mnohým z vás přinést úlevu od bolesti bez nutnosti sáhat po lécích proti bolesti nebo ještě hůře – chirurgickém zákroku! Já sám jsem zjistil, jak moc mi tejpy mohly pomoci, když jsem se po divoké hře s mým synem Dávidem probudil s krkem tvrdým jako beton a pohyblivostí na úrovni robota z 50. let.

Jaké tejpování vybrat

Před tím, než se pustíme do tejpování jako takového, je dobré vědět, jaké tejpování je pro nás to pravé. Na trhu máme hned několik typů tejpu, od bavlněných přes syntetické až po speciální water-resistant verze pro ty, co si rádi zaplavou s tejpem na krku. Jaký rozdíl mezi nimi je, ptáte se? Bavlněné tejpování je obecně považováno za měkčí a prodyšnější, ale nemusí být tak odolné vůči vodě a potu. Syntetické tejpy zase vydrží více divoké akce, co se tyče vody a potu, ale mohou být pro někoho méně pohodlné. Jestli mi dovolíte malou osobní radu – pro začátečníky doporučuji bavlněné tejpy, pokud neplánujete maraton plavání hned první den.

Samotná příprava na aplikaci tejpu

Přemýšlíte, jak se připravit na aplikaci tejpu? Nu, cesta není složitá, ale několik kroků byste měli dodržet. Nejprve, a to základní, je dobře vyčistit a oholit plochu, kam chcete tejp aplikovat. Ano, čistota je poloviční království – v případě tejpu je to spíš celé království. Kdo by chtěl mít pás tejpování nalepen na chomáči chloupků, že? A navíc, pro lepší adhezi je vyholená plocha prakticky povinností. Očistit pokožku můžete s pomocí alkoholu nebo alespoň vodou a mýdlem, což zajistí eliminaci přirozeného mastnota kůže a dalších nečistot, jež by mohly ale mívájí tendenci sabotovat přilnavost tejpu k pokožce.

Aplikace tejpu krok za krokem

Tyto kroky jsou pomyslnou esencí celého procesu – tejpování. Začneme odměřením správné délky tejpu. Zde není žádná univerzální míra, protože každý krk je jiný. Srovnání měřítka s délkou od začátku bolavé části až po její konec vám dává první číslo pro stříhání. Poté přidejte pár centimetrů pro zajištění – ať už to bude pro základní úchopy nebo proto, aby měl tejp prostor na to se rozpínat spolu s kůží. Jakmile máte délku nastavenou, uřízněte patřičné kusy tejpu. Dále, odstraněte papírový backing (ochrannou vrstvu) z tejpu – ale pozor, dotýkejte se co nejméně lepící strany pásky. A pak přichází umění aplikace: navodit napětí na pásku a pak jej nalepit na plochu krku tak, aby byla podpora zajištěná, ale neomezující pohyb. Pokud pásku aplikujete poprvé, doporučuji pomalejší tempo a spíš méně napětí na tejpu – můžete vždy přidat, ale předimenzované napětí může způsobit více škody než užitku.

Umístění tejpu na krku

Umístění pj je základem úspěchu. Tejp byste neměli aplikovat na choulostivé oblasti, jako je přední část krku, kde máte hrtan a další důležité struktury. Záda a strany krku jsou naopak ideálními místy. Tejp by měl kopírovat přirozené linie svalů a být aplikován po směru svalu pro podporu nebo přes sval pro relaxaci. Zvažujte, jestli potřebujete tejp pouze na úlevu od bolesti nebo i pro stabilizaci – oboje vyžaduje trochu jiný přístup ve směru a rozložení pásek.

Běžné chyby při tejpování

Během mých prvních pokusů o tejpování jsem udělal mnoho chyb – chcete-li se jim vyhnout, čtěte pozorně. Jedna z nejčastějších chyb je, že lidé přehánějí s napětím tejpu. Pokud to přeženete, může dojít k podráždění kůže nebo dokonce ke snížení cirkulace, což samozřejmě není cílem. Další omyl spočívá ve špatném čištění pokožky před aplikací – jak jsem již zmínil, bez čistého a suchého povrchu se tejp neudrží tak, jak by měl. Dále, někteří zapomínají na důležitý krok zahřátí tejpu po aplikaci – ano, měli byste jej lehce přejít dlaní nebo například fénem, aby lepidlo lépe přilnulo. A nezapomeňte, že stejně jako u většiny věcí v životě platí i pro tejp, že méně je někdy více. Jeden až dva pásky jsou často dostatečné, není potřeba omotávat celý krk jak pro zápas ve wrestlingu.

Údržba a odstranění tejpu

Přestože jsem zmínil, že některé tejpy jsou voděodolné, neznamená to, že byste měli chodit s tejpem na krku jako torpédoborec proti všem možným živelným katastrofám. Tejp by měl být udržován čistý a suchý co nejvíce to je možné. Pokud dojde k jeho zvlhnutí, stačí jej jemně osušit ručníkem nebo nechat volně uschnout na vzduchu. Kdy přijde čas odstranit tejp, opatrně jej uchopte za jeden konec a pomalu dojíždějte ve směru růstu chloupků, aby nedošlo k jejich trhání. Jestliže vám přijde, že odlepování je příliš bolestivé, zkuste tejp zvlhčit teplou vodou s trochou oleje, což by mělo pomoci rozpustit lepidlo.

Závěr a další tipy

Vráťme se tedy z tohoto tejpovacího dobrodružství zpět do reality každodenního, někdy trochu bolavého života. Tejpování může být vynikající pomocník pro zmírnění bolesti nebo podporu svalů při různých činnostech, ale, a to je velké 'ale', není to magická pohádka, která okamžitě vyléčí všechny vaše neduhy. Pokud vás trápí vážnější problémy, určitě není na škodu poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem, kteří vám mohou poskytnout odbornou radu. A pamatujte, že práce s vlastním tělem by měla vždy být prováděna s respektem a opatrností – koneckonců je to ten věrný společník, který vás doprovází po celý život. A jestliže něco nevyjde na první pokus, nezoufejte – každá cesta má své zatáčky a objevování správné techniky tejpování může být ta vaše. Tak ať vám tejp drží, jako mě držela trpělivost, když mi Dávid přivezl výkres "tátu jako robota" ze školky. Ke zdraví a s úsměvem!